مهندسی معکوس سه‌بعدی‌سازی

مهندسی معکوس سه‌بعدی‌سازی، هنر تبدیل ابر نقاط به مدل سه‌بعدی CAD می‌باشد. ابر نقاط مجموعه سه‌بعدی از نقاط است که خصوصیات سطح خارجی یک شئ را توصیف می‌کنند. این نقاط از آنالیز محیط پیرامون شئ و جمع‌آوری اطلاعات از شکل ظاهری آن به کمک یک اسکنر سه بعدی به دست می‌آیند. شرکت اسمارت سازنده این اسکنرهای سه بعدی می باشد. تکنولوژی به کار رفته در جمع‌آوری اطلاعات از سطح شکل، در دو نوع تماسی و بدون تماس می‌باشد. در حالت تماسی از دستگاه‌های CMM و در حالت بدون تماس از لیزر و نور ساخت یافته استفاده می‌شود.
در فرایند مهندسی معکوس، ابتدا بر روی نقاط، یک مش سه‌گوش ایجاد می‌شود. این مش، توپولوژی اصلی مدل نهایی را ارائه می‌دهد. در مرحله بعد از تقسیم مش به نواحی کوچکتر یا روش‌های دیگر، یک سطح ساده تخمین زده می‌شود. این سطوح تا جایی که از زیبایی و سازگاری آن‌ها اطمینان حاصل شود، پیراسته شده و به هم متصل می‌شوند و در نهایت مدل اصلی را ایجاد می‌کنند.
مهندسی معکوس قطعات و تجهیزات صنعتی، فرآیندی کاملا اصولی بوده که فعالیت‌هایی مانند دمونتاژ، مونتاژ، مدلسازی سه‌بعدی، تهیه نقشه‌های ساخت و آنالیز متریال را شامل می‌شود. بدین منظور از نرم‌افزارهای مهندسی متنوعی استفاده می‌شود که مشهورترین آن‌ها، نرم‌افزار کتیا می‌باشد.
پس از طی فرآیند مهندسی معکوس، اطلاعات کاملی از کلیه قطعات و المان‌های مورد نظر استخراج می‌شود و کارفرما با دانش کامل نسبت به نحوه عملکرد و کارکرد هر یک از قطعات و اجزای دستگاه، می‌تواند فرآیند تولید را برون‌سپاری نموده و یا دستگاه را در داخل شرکت تولید نماید.