جزییات طرح های تحقیقاتی

عنوان طرح : بازسازی سوپاپ دود موتور لکوموتیو GM موضوع طرح :
کارفرما : شرکت سهامی راه آهن جمهوری اسلامی ایران استان : همه استانها‏
صنایع مرتبط :  صنایع قطعه سازی خودرو سازی,صنایع دریایی و ریلی
توضیحات :

زمان مورد انتظار اجرا :
6 ماه
هزینه مورد انتظار اجرا :
4,000,000,000 ریال
اهداف اجرای پروژه :
هدف از این پروژه روکش کاری لیزری 530 عدد سوپاپ دود موتور لکوموتیو GM با پودر استلایت 6 است. با این کار سطح ساییده شده سوپاپ ها با لایه ای از جنس استلایت 6 روکش کاری لیزری می شود و پس از ماشین کاری مجدداً در موتور لکوموتیو GM مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مدت زمان انجام حدود 6 ماه خواهد بود.
ضرورت اجرای پروژه :
استلایت 6 یکی از پرکاربردترین آلیاژهای گروهِ کبالت-کروم-تنگستن-کربن به حساب می¬آید. این آلیاژ دارای مقاومت عالی در برابر انواع مکانیزم های سایش و خوردگی در یک گستره ی وسیعی از دما می باشد. بعلاوه، استلایت 6 مقاومت بسیار مطلوبی در مقابل فرسایش کویتاسیونی، اعمال نیروهای تماسی آنی و سوختگی در حین سایش لغزشی از خود نشان می دهد. روکش کاری لیزری استلایت 6، روی سوپاپ دود موتور لکوموتیو علاوه بر جبران کاهش اندازه قطعه سبب بهبود مقاومت به سایش آن نیز در حین عملکرد می شود. با توجه به تعداد بالای سوپاپ دود موتور که در اثر سایش دچار از کار افتادگی شده اند استفاده از روکش کاری لیزری استلایت 6 می تواند سبب صرفه جویی اقتصادی (هزینه تعمیر کمتر از نصف قطعه نو)، کاهش زمان تامین قطعات و افزایش مقاومت به سایش قطعه تعمیر شده شود. لذا انجام این پروژه ضروری است.
مشخصات فنی و استانداردهای مورد نیاز :
روشهای مرسوم نظیر جوشکاری می شود. این فرایند می تواند برای ترمیم قطعه سوپاپ دود موتور معیوب و فرسوده همراه با سختی سازی سطح مواد استفاده شود. مقاومت عالی در برابر انواع مکانیزم های سایش و خوردگی در گستره ی وسیعی از دما از ویژگی های اصلی آلیاژ استلایت 6 است. لذا روکش کاری لیزری سوپاپ دود موتور با این آلیاژ انجام می گیرد. امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته تعمیر سوپاپ دود موتور با استفاده از آلیاژ استلایت 6 و با روش روکش کاری لیزری انجام گرفته و کارکرد عملکردی عالی داشته است. با توجه به دپو شدن تعداد بالایی از سوپاپ دود موتور لکوموتیو GM، تقاضا برای تعمیر آن ها وجود دارد. ------مشخصات فنی و استانداردهای مورد نیاز : 1- ناحیه سایش یافته سوپاپ دود موتور لکوموتیو GM مطابق نقشه پیوست باید با جنس استلایت 6 تعمیر شود. 2- دقت ابعادی پس از تعمیر و ماشین کاری نهایی مطابق دقت ابعادی در نقشه پیوست تحویل داده شود 3- ناحیه تعمیر شده فاقد عیب ترک باشد( بر اساس آزمون غیر مخرب PT). 4- شکل قطعه پس از تعمیر تغییر پیدا نکند.
خروجیهای مد نظر :
• کسب و بومی سازی دانش فنی تعمیر و بازسازی قطعات سوپاپ دود موتور لکوموتیو GM به منظور بازیابی شکل اولیه و افزایش طول عمر کاری آنها به کمک فرایند روکش کاری لیزری • تحویل 530 عدد قطعه سوپاپ تعمیر شده به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی برای استفاده میدانی • صرفه جویی در منابع ارزی • امکان تعمیم بازسازی سوپاپ سایر لکوموتیوهای راه آهن و بخش خصوصی

روشهاي ارسال پروپوزال و ارتباط :

نام و نام خانوادگی نماینده :
حسین امین صدرآبادی
اطلاعات تماس نماینده :
02155128876

طرح : طرحهای تحقیقاتی تاریخ انقضا : 1401/10/19