شمستا و معرفی واژه های مهندس و مهندسی

مهندسی و مهندس:

گاهی مواقع این سوال پیش می­آید که مهندسی چیست، مهندس کیست و یک مهندس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در لغت مهندسی به‌کارگیری علوم است با استفاده از قوانین طبیعت و فیزیک به منظور ساخت و طراحی مواد، ساختارها، ماشین‌ها، ابزار و سیستم‌ها یا پردازش‌ها و شخصی که در رشته مهندسی تحصیل کرده‌است را مهندس می‌نامند.

مهندس خوب کسیست که به کارافرین بودن شناخته شود یعنی به دنبال استخدام درموسسه یا وزارتخونه ای نباشد بلکه کسی باشد که باکمک گرفتن از آگاهی های خودش نیاز های فنی و صنعتی کشور را پیدا کرده و با طراحی  سیستم های خاص این نیازها را برطرف کند.

مخاطبان ما:

یکی از مخاطبان اصلی سامانه جامع صنعتی شمستا مهندسان هستند. شمستا سعی کرده است متخصصان از رشته های مختلف فنی و غیر فنی که همگی در صنعت مشغول به فعالیت هستند را به جامعه صنعت بهتر و بیشتر معرفی نماید. متخصصان شمستا از زبده ترین و کارآموزده ترین افراد بخش صنعت و خدمات آن می باشند. در ادامه به بیان توضیحات کلی مهندس و مهندسی می پردازیم

تعریف مهندسی

انجمن مهندسین آمریکایی برای پیشرفت حرفه‌ای، مهندسی را به این صورت تعریف کرد:

کاربرد خلاقانه اصول علمی برای طراحی یا توسعه ساختارها، ماشین‌ها، ابزار یا  فرایندهای ساخت که برای کار جداگانه و همراه با آن‌ها یا ساخت و  بکارگیری موارد مشابه  با  آگاهی کامل از طراحی آن‌ها یا پیشبینی عملکرد آن‌ها تحت شرایط عملیاتی خاص و به عنوان یک نقش اقتصاد عملیاتی یا امنیت زندگی یا دارایی به آن‌ها احترام گذاشته می‌شود را مهندسی گفته و کسی که کارهای مهندسی انجام می‌دهد را مهندس نامیده می­شود.

مفهوم مهندس یا Engineer چیست؟

مهندس کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

وظایف یک مهندس چیست؟

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس می‌بایست ضمن شناخت مسئله یا موضوع کاری، علوم و فنون لازم، محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ ها یا افزایش‌ های آینده، و دیگر عامل ‌ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت‌پذیر بودن، اقتصادی و کاربردی بودن می‌باشد.

با درک این محدودیت‌ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته یا بهبود داده شود را مشخص کرده و ارائه نماید. از این رو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند؛ که از آن دسته ملاحظات، دقت بالا و توانایی تحلیل کنش‌ ها و وا کنش‌ ها می‌باشد.

یک مهندسی موفق در بالا رفتن سطح زندگی بشر تاثیر بسزای می‌گذارد، بنابراین یک مهندس علاوه بر دانستن قوانین فیزیکی وشیمیایی جهان هستی باید از قوه تخیل بالایی بر خوردار باشد که موجب گسترش دانش بشر می‌شود.

یک مهندس با در نظر گرفتن قوانین و استفاده به جا از آنها و ترکیب موثر برخی از آنها قادر خواهد بود نیازهای نسل بشر را با کیفیت مناسب و در کمترین زمان و با بالاترین بازده بر طرف سازد  و بتواند ضمن شناخت دقیق روابط حاکم بر موضوع ، مساله را به شکل فرمول درآورد.

مهندسی دارای زیر شاخه های متعددیست که از جمله مهمترین آنها مهندسی برق و زیرشاخه های مرتبط با آن و همچنین مهندسی مکانیک ، مهندسی صنایع و مهندسی مواد و متالوژی میباشد که در مقاله های  بعدی به معرفی آن ها به انضمام جایگاه و موقعیت های شغلی مرتبط خواهیم پرداخت.