شمستا ومعرفی مهندسی برق

مهندسی برق:

سومین رشته ای که سامانه صنعتی شمستا در راستای سری مقالات مرتبط با مهندسی به معرفی  آن خواهد پرداخت مهندسی برق است که امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی بیش از پیش به آن نیازمندیم.

مهندسی برق  زیرمجموعه‌ای از مهندسی است که به مطالعه و بررسی کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. این رشته دانش مطالعه و تحلیل پدیده های فیزیکی مانند بار الکتریکی و آثار آن ها است و می توان آن را به دو بخش عمده تقسیم کرد:

الف) بررسی و طراحی سیستم های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی

 ب) بررسی و طراحی سیستم های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات نظیر رایانه ها، سامانه های مخابراتی و ......

به بیان دیگر، مهندسان برق از الکتریسیته یا برای انتقال انرژی یا برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کنند. یکی از تعریف های خوبی که در این زمینه آمده اینست که محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد.

امروزه فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌تر اطلاعات، مهندسی برق را به یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین زمینه‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده‌است.

سامانه جامع صنعتی شمستا با در نظر گرفتن این امر مهم و نقش سازنده متخصصان و مهندسان برق در بخشهای مختلف صنعت کشور بستری را فراهم آورده تا به معرفی هرچه بیشتر و بهتر این عزیزان، قابلیت ها، مهارتها و زمینه های خاص فعالیتشان بپردازد و از طرفی قابلیت بازدید از نیازهای صنعتی کشور را با حذف واسطه ها و رابطه ها فراهم آورد تا قدمی ماثر در پیشبرد اهداف صنعتی کشور برداشته باشد.

مهندسی برق در کجا کاربرد دارد؟

 رد پای مهندسی برق را می توان در تک تک جنبه های زندگی روزمره افراد جامعه و همچنین اغلب صنایع و کسب و کار ها و ... مشاهده کرد. هر روزه ما شاهد افزایش نقش ربات ها و ماشین ها در زندگی مردم و افزایش سرعت و پهنای باند اینترنت و کوچک شدن IC ها و تلفن های همراه هوشمند و... هستیم، که این خود تاکیدی بر لزوم حضور سامانه ای همچون سامانه جامع صنعتی شمستا در بین ارکان مختلف صنعت و مهندسان و متخصصان می­باشد.

اولین شرط ورود به رشته مهندسی برق مثل هر رشته دیگری علاقه است. علاوه بر آن دانشجویان رشته مهندسی برق باید به زبان انگلیسی مسلط بوده و از پایه ریاضی قوی برخوردار باشند، دارای توانایی تحلیل چند معیاره و درک نسبتا عمیقی از مباحث فیزیکی بوده و بتوانند با استفاده از ابزار هایی که علم ریاضیات در اختیارشان میگذارد مسائل فیزیکی را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند.

موانع رشد صنعت چیست؟

مانع رشد صنعت الکترونیک و میکروالکترونیک در دنیا نه سرمایه است و نه فنآوری و نه بازار. البته همه اینها محدودیت ایجاد می کند ولی فعلاً محدودیت اصلی که اجازه نمی دهد کار از حدی جلوتر برود عبارت است از نیروی کار کیفی و همچین عدم شناخت نیروهای متخصص در سطح جا معه و مراکز صنعتی که خود مانع بزرگی برای صاحبان صنعت و پیشرفت کشور می­باشد لذا سامانه صنعتی شمستا با شناخت این معظل تلاش کرده تا محلی مناسب را برای معرفی این متخصصان فراهم سازد بطوری که با طراحی بخش متخصصان در این سامانه صنعتی شما می­توانید با متخصصان در گرایش ها و صنایع مختلف با توجه به پراکندگی آنها در کل کشور آشنا شوید.

از طرفی دیگر دانشجویان و متخصصان در این سامانه می­توانند در بخش بومی سازی قطعات با نیازهای مراکز صنعتی آشنا شده و در جهت انجام آن ها اقدام نمایند. در کنار آن می­توانند در نمایشگاه مجازی صنعتگران و خدمات صنعتی با مراکز صنعتی مرتبط با رشته خود آشنا شده و درخواست کاریابی، کارآموزی و همکاری یا ... بدهند.

بازار کار مهندسی برق:

رشته مهندسی برق از بازار کار نسبتا خوبی در ایران و سایر کشور ها برخوردار است؛ چراکه این صنعت رو به رشد بوده و با توجه به گرایش های مختلف آن می توانند در حوزه های گوناگون مشغول به کار شوند. هرچه مهارت و تجربه کاری فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق بیشتر باشد، آینده شغلی و درآمد بیشتری در انتظار آن هاست.

فارغ التحصیلان مهندسی برق می توانند در شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی مثل نیروگاه ها، کارخانه ها (خودروسازی، ذوب آهن، تولید محصولات الکتریکی و ...)، سازمان های مرتبط با مخابرات و زیرساخت های مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی کشور و غیره استخدام شوند.

به نوعی  می توان گفت در تمامی صنایع و کارخانه ها و کارگاه ها تولیدی و حتی معادن و نیروگاه ها و شرکت های مختلف و ... فضای کار برای مهندسین برق وجود دارد و جزء حیاتی ترین و موثرترین مشاغل در هر فضای صنعتی محسوب می شود. از دیگر فرصت های شغلی برای این رشته می توان به کارهای نظارتی و کارشناسی ارگان های مختلف و نظارت بر تاسیسات برقی ساختمان های مسکونی و مدار های فشار قوی کارخانه ها و ... اشاره کرد.

گرایش های دوره کارشناسی رشته مهندسی برق :

گرایش الکترونیک:

در گرایش الکترونیک، زیرگرایش هایی از جمله طراحی آنالوگ، مدارهای دیجیتال، ادوات میکرو و نانو الکترونیک وجود دارد.  در حوزه طراحی آنالوگ، مهندس الکترونیک در طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستم‌های ارتباطی و پروژه‌های عمدتا تجاری تخصص دارد. البته با توجه به کاهش اهمیت و کاربرد سیستم های انالوگ، نیاز به مهندسان الکترونیک در حوزه طراحی آنالوگ بسیار کاهش یافته است. مهندس برق با تخصص مدارهای دیجیتال در طراحی بردهای FPGA، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکرو کنترلرهای عمومی یا خاص تسلط کامل داشته و در بسیاری از پروژه ها و طرح های مخابراتی در کنار مهندس مخابرات کار می کند. زمینه ادوات میکرو و نانوالکترونیک از حوزه های جدید در کشور بوده که هدف آن انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک است. این بخش در کشور ما فعلا تنها جنبه تحقیقاتی دارد و خیلی کاربردی نشده است. به همین دلیل فرصت های شغلی مربوط به آن نیز فقط به کار در تعداد کمی آزمایشگاه مجهز موجود در کشور محدود می شود.

گرایش مخابرات:

مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات فعالیت می کند. مهندسی مخابرات با ارائه نظریه ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرآیندها را به طور بهینه ممکن می سازد. پس هدف از مهندسی مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمینه اصلی این گرایش است که شامل فرستنده، مرحله میانی، گیرنده و گسترش شبکه است 

گرایش کنترل:

مهندس برق با گرایش کنترل به کنترل فرآیندها و خروجی هایش با توجه به ورودی های آن می پردازد. حیطه فعالیت فارغ التحصیلان گرایش کنترل مختص به حوزه برق و الکترونیک نمی باشد و شاید بتوان گفت که در صنایع مختلف مانند سیمان، خودرو سازی، ذوب آهن، صنایع نظامی، صنایع هسته ای و ... حضور مهندس برق با گرایش کنترل لازم است

گرایش قدرت:

هدف‌ اصلی‌ مهندسین‌ این‌ گرایش‌، تولید برق‌ در نیروگاه‌ها، انتقال‌ برق‌ از طریق‌ خطوط‌ انتقال‌ و توزیع‌ آن‌ در شبکه‌های‌ شهری‌ و در نهایت‌ توزیع‌ آن‌ برای‌ مصارف‌ خانگی‌ و کارخانجات‌ است‌. بنابراین‌ یک‌ مهندس‌ قدرت‌ باید به‌ روش‌های‌ مختلف‌ تولید برق‌، خطوط‌ انتقال‌ نیرو و سیستم‌های‌ توزیع‌ آشنا باشد.

با ما همراه باشید:

لازم به ذکر است عضویت و بازدید در سامانه جامع صنعتی شمستا  برای متخصصان کاملا رایگان بوده و بدون شک می­تواند بستری مستعد و مناسب برای معرفی مهندسان و متخصصان به بخش های مختلف صنعتی کشور باشد. www.shamsta.com 

همچنین می توانید ما را از صفحه اینستاگرام shamsta.va@   دنبال کنید.