شمستا و وندور لیست

شمستا و آشنایی با وندور لیست ها

نمی توان از صنعت و شرکتهای ارائه دهنده خدمات صنعتی صحبت کرد اما به وندور لیست اشاره ای نداشت. تمام کارگاه های صنعتی و صنایع مختلف در تلاشند تا در لیست شرکتها جهت تامین قطعات صنعتی مورد نیاز آنها قرار بگیرند. لذا شمستا به عنوان بانک اطلاعات صنعت ایران و اطلاعات مراکز صنعتی در تلاش است تا اطلاعات جامعی از صنایع گوناگون به ویژه اطلاعات کارگاه های صنعتی را در اختیار صاحبان صنایع قرار دهد تا آنها بتوانند در تهیه وندور لیست خود از اطلاعات مراکز صنعتی و کارگاه ها استفاده کنند. از آنجا که ممکن است اطلاعات در مورد این کلمه و تعاریف آن کم باشد، در این مقاله ابتدا به بیان تعاریف و توضیحات پیرامون وندور لیست می پردازیم.

وندور لیست چیست ؟

وندور (انگلیسی: Vendor) در زنجیره تأمین، به شرکت بازرگانی معتبر اطلاق می‌شودکه تأمین‌کننده کالا یا خدمات است. البته نام کامل و صحیح آن Approved vendor list به معنی لیست فروشندگان تأیید شده می‌ باشد و مخفف آن (AVL) است.

خریداران حرفه ای ( خریدارانی که به تعداد زیاد سفارش و تامین کننده دارند ) با سنجش ارائه دهندگان کالا و خدمات مورد نیاز خود، لیستی را شامل شرکتهای معتبر و پذیرفته شده که از لحاظ برخی معیارها صلاحیت دارند و مراحل تاییدیه آن سازمان  را گذرانده اند تهیه کرده و در زمان نیاز به یک کالا یا خدمات خاص به ایشان دسترسی داشته باشند، دلیل دیگر تهیه این لیست ها نظارت بر خرید پیمانکاران از سوی شرکت کارفرما است به این صورت پیمانکار متعهد می گردد تنها از میان فهرست عرضه کنندگان کالا و خدمات مورد تائید شرکت کارفرما یا همان وندورلیست خرید کند. اغلب شرکت های صنعتی با این مفهوم آشنایی دارند و ممکن است در برخی از وندورلیست ها نیز عضو باشند.

در پروژه ‌های بزرگ صنعتی از قبیل پروژه ‌های نفت، گاز و پتروشیمی، پخش و پالایش، نیرو، فولاد، و دیگر صنایع بزرگ و حساس، زمانی که مسئولیت تأمین کالای مورد نیاز پروژه بر عهده مجری می‌ باشد، کارفرمایان یا مشاورین طرح، لیستی شامل کلیه کالا و تجهیزات مورد تأیید خود و شرکت‌ های تولید یا توزیع کننده آن را پیوست قرارداد می‌کند و در قرارداد ذکر خواهد شد که مجری موظف است در اجرای پروژه تنها از محصولات مورد تأیید کارفرما استفاده نماید.

نمونه یک وندور لیست:

 

چگونه می توان عضو یک وندورلیست شد ؟

روند ورود به وندورلیست های شرکت های مختلف یکسان نیست  چون مراحل آن بستگی به سیاست ها و استراتژی های شرکت تهیه کننده وندور لیست دارد و در هر شرکت ( خریدار حرفه ای ) بصورت خاص و متفاوت و طبق ظوابط و استانداردهای مورد نظرشان انجام می شود. البته طی مسیر ثبت نام و ارسال مدارک درخواستی و سنجش کالا و خدمات و در نهایت تایید یا رد شرکت متقاضی در همه یکسان است. گاهی بعضی از شرکتها از قسمت نمایشگاه مجازی صنعتگران و خدمات صنعتی به انتخاب شرکتها و کارگاههای صنعتی مورد نظر برای تکمیل لیست خود می پردازند لذا سامانه جامع صنعتی شمستا تلاش کرده است تا اطلاعات کاملی از کارگاههای صنعتی، انواع خدمات، اطلاعات اولیه، شماره تماس مراکز صنعتی، محل و آدرس آنها را همراه با نمونه کارهای صنعتی انجام شده توسط آن ها را در قالب یک صفحه سایت مانند نمایش دهد تا صاحبان صنایع بتوانند وندور لیست خود را با اطلاعات صحیح و کامل تهیه نمایند.

 

تاریخ و روش ویرایش وندور لیست ها چگونه است ؟

قاعدتا وندور لیست ها می بایست به صورت پویا در حال حذف و اضافه کردن  شرکت ها بر اساس ارزیابی های مستمر باشند، با این وجود برخی از شرکت ها سالانه یک بار اقدام به تنظیم و ویرایش وندور لیست خود می کنند و برخی از شرکت ها در بازه های زمانی کوتاه تر یا بلندتر ( حتی چند سال یکبار ) و یا به ازای اجرای هر پروژه .

 

آیا عضویت یک شرکت در یک وندورلیست به منزله خرید تضمینی از آن شرکت است؟

 برخی گمان میکنند عضويت يك شركت در يك وندورليست به منزله خريد تضميني از آن شركت مي باشد. اما به هیچ وجه اینطور نیست.، این امر بستگی مستقیم به میزان رقابت بین شرکت های دارای محصول مشابه موجود در آن وندورلیست دارد. در واقع عضویت در وندورلیست ها به معنی کاندید بودن برای حضور در مناقصات محدود بوده و یا به معنی گزینه هایی است که مسئول خرید از میان آنها بهترین را (چه در مناقصات محدود چه عمومی و چه خرید های کوچک) انتخاب می نماید.

 

چرا باید اقدام به عضویت در وندورلیست ها کنیم؟

*** مناقصات محدود یک خریدار بزرگ در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیرو برای هر کالا، تنها به اعضاء وندورلیست  آن شرکت اطلاع رسانی می شود، علاوه بر آن شرکت ها ترجیح می دهند برندگان مناقصات عمومی نیز از اعضاء وندورلیستشان انتخاب شود.

 

مزایای قرار گرفتن در وندورلیست های صنعتی

1.       امکان افزایش حجم سودها به شکل قابل توجه

2.       امکان شرکت کردن در مناقصات مربوط به پروژه

3.       رفع موانع برای همکاری با شرکت های بزرگ و پروژه های سنگین

4.       افزایش اعتبار و افتخارات سازمان

مقالات مرتبط:

شمستا، تراشکاری چیست و تراشکار کیست؟

شمستا و معرفی مهندسی مکانیک