شمستا و قطعه سازی صنعتی

قطعه سازی صنعتی و هموار کردن مسیر پیشرفت صنعتی کشور

 

سامانه جامع صنعتی شمستا به عنوان بانک اطلاعات صنعت که حاوی اطلاعات مراکز صنعتی کل کشور است در نظر دارد تا واژه­ های مرتبط با این موضوع را برای کاربران بیشتر و بهتر بیان دارد. در این میان یکی از مشاغلی که بسیار مرتبط با این سامانه بوده و در نمایشگاه های مجازی مختلف این سامانه حضور فعال دارند بخش قطعه سازی می باشد. نمایشگاه مجازی صنعت که در این سامانه به چهار سبک مختلف وجود دارد تلاش کرده علاوه بر نمایش قطعات صنعتی مورد نیاز در بخش "نمایشگاه مجازی بومی سازی قطعات صنعتی"، قطعه سازان کشور را نیز در نمایشگاه مجازی صنعتگران و خدمات صنعتی معرفی نماید

قطعه سازی چیست؟

قطعه سازی فرایندی است که در آن مهندسان فنی مجرب متناسب با نیاز صنایع مختلف با انتخاب متریال های مناسب و قابل تبدیل اقدام به ساخت یک نمونه از محصول در بخش قالب سازی نموده  و سپس اقدام به تولید انبوه آن می نمایند.

امروزه قطعه سازی در بخش های مختلف صنعت کابرد دارد و با مکانیزه شدن خط های تولید ، قطعه سازی از ضروریات هر بخش صنعتی می باشد. واحد های تخصصی قطعه سازی با کم کردن هزینه های راه اندازی، مسیر را برای صنعتگران هموار و بخش تولید را در مدار نگه می دارند.

واحد تخصصی قطعه سازی:

یک قطعه ساز متخصص با دانشی که در زمینه شناخت متریال یا مواد مورد نیاز هر صنعت دارد، ضمن هماهنگی با بخش قالب سازی سریع ترین و مقرون به صرفه ترین راه تولید یک محصول را در اختیار سفارش دهنده قرار می دهد در این واحد ها اصولا مهندس قطعه ساز از چندین روش قالب ریزی محصول مورد نظر را نمونه سازی و به تولید انبوه می رساند.

فرایندهای قطعه سازی استاندارد

شناخت انواع قالب ها:

  1. قالب‌های ریخته‌گری
  2. قالب‌های تزریق پلاستیک
  3. قالب‌های آهنگری
  4. قالب‌های پرس

شناخت روش های تولید قطعات صنعتی:

                       1. تراشکاری

                       2. ریخته گری

                       3. جوشکاری

                      4. روش های مکانیکی

                     5 . استفاده از لیزر

کارگاه قطعه سازی:

روش های قطعه سازی صنعتی  در کارگاه قطعه سازی دارای انواع مختلفی میباشد و این مهارت یکی از پایه های مهم صنعت است. زیرا با ساخت قطعه به صورت اصولی و دقیق، دستگاه مورد نظر هم به خوبی کار می کند و از این رو چرخ صنعت به خوبی می چرخد و تولید رونق می یابد.

آشنایی با قطعه سازی صنعتی:

هر دستگاه از اجزای مختلفی تشکیل شده است و برای اینکه بتواند به خوبی کار کند، باید اجزا و قطعات به خوبی و به درستی در کنار هم قرار بگیرند. وجود یک قطعه معیوب روند کار دستگاه را مختل می کند و در صورتی که به آن رسیدگی و اشکال رفع نشود ممکن است کل دستگاه با خطر خرابی و از کار افتادگی روبرو شود.

*** در زمینه صنعت به دلیل اهمیت بالای دستگاه ها، چه از نظر کاری و چه قیمتی، بسیار مهم است که قطعات روان و هماهنگ کار کنند. شاید تصور شود که منظور از قطعات صنعتی، صرفا قطعه های بزرگ و فلزی است که در دستگاه های غول پیکر استفاده می شود.  باید گفت قطعات بسیار کوچکی هم وجود دارند که برای مثال برای دستگاه های برش مورد استفاده قرار می گیرند و ظریف هستند. گذشته از جنس فلزی و فولادی برخی از قطعات، از جنس پلاستیک هم می باشند که کاربرد های خاصی در برخی دستگاه ها دارند.

روش های قطعه سازی صنعتی:

روش تراشکاری :

دراین روش قطعه سازی بر اساس یک الگوی مشخص و با بکار گیری ماشین آلات پردازش وتراشکاری صورت می گیرد این بخش از روش های قطعه سازی بیشتر در صنایع تولیدی همچون خودروسازی،صنایع دفاعی، کشتی سازی وخطوط لوله و… کاربری فراوانی دارد.

روش ریخته گری:

مواد مذاب حاصله از کوره های با دمای بالا در قطعاتی که اصولا با نمونه سازی که  از طریق ماسه بادی یا نسوز شکل گرفته تولید می شود .

روش جوشکاری:

در این روش قطعات از پیش تولید شده در کنار هم قرار گرفته وبا یکی از روش های جوشکاری مانند CO2 اتصالات به هم پیوند می خورد از این روش برای تولید قطعات آسان تا پیچیده استفاده می شود.

روش مکانیکی:

این روش قطعه سازی به فرم دادن به یک متریال شباهت زیادی دارد. مانند فرم دادن به قطعات جلوبندی خودرو

روش استفاده از لیزر:

لیزر به عنوان یک انقلاب صنعتی دگردیسی فراوانی در تولید قطعات با دقت بسیار بالا فراهم ساخته است  بطوریکه  ضمن بالا بردن سرعت کار خطاهای انسانی را به حداقل رسانید وجایگاه مهمی در صنایع مختلف دارد.

همانطور که پیشتر در مقالات قبلی اشاره گردید صنعت قطعه سازی وقالب سازی مکمل هم بوده و قاعده تولید بسیاری از محصولات وابستگی شدیدی به این دو اصل دارد.

شرایط یک کارگاه قطعه سازی صنعتی:

برای انتخاب بهترین گزینه برای ساخت قطعات صنعتی باید کارگاه را از چند نظر بررسی کرد

•  تخصص و مهارت كافي كاركنان كارگاه قالب سازي

•  مشاهده نمونه كار هاي تخصصي و فني انجام شده توسط کارگاه

•  تجهيزات مورد استفاده در كارگاه

•  بررسي سوابق و رزومه كاري كارگاه و متخصصان آن

•  آگاهی از نظر مشترياني كه قبلا به اين كارگاه سفارش داده اند

لازمه توسعه صنعت قطعه سازی:

 نوسازی خطوط تولید و دستیابی به فناوری های نوین لازمه ی توسعه صنعت قطعه سازی و به طبع بهبود كیفی قطعات ساخت داخل خواهد بود علاوه بر این دستیابی به فناوری های نوین و كاربرد تكنولوژی های روز دنیا در خطوط تولید موجب افزایش رقابت پذیری تولیدكنندگان داخلی می شود.

صنعت قطعه سازی كشور در سال های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته اما حضور قطعه سازان در بازارهای جهانی به فراهم شدن ساختارهای مناسب صادراتی نیاز دارد

مطابق نظر فعالان صنعتی کشور، عرضه ارز به نرخ رسمی به واحد های تولید قطعات و پرداخت تسهیلات مناسب نوسازی خطوط تولید از جمله حمایت های دولتی است كه باید در جهت توسعه صادرات قطعات انجام گیرد و از طرفی برای موفقیت در مسیر توسعه صادرات تولیدكنندگان نیز باید تلاش كنند تا از نظر كیفیت در سطح استاندارد های بین المللی باشند.

از دیگر خدمات سامانه شمستا به بخش قطعه سازی، می توان به بخش "قطعات ساخت داخل" اشاره کرده که در این بخش قطعات بومی سازی شده در کشور به نمایش در می آید. درنمایشگاه مجازی ابنیه، ماشین­آلات و تجهیزات شما می توانید به مشاهد تمام ابنیه، ماشین­آلات و تجهیزات که مالکان وصاحبان صنایع قصد اجاره یا فروش دارند بپردازید از جمله بخشهای دیگر که به صنعت قطعه سازی کمک می کند کارآموزی در صنعت و کاریابی در صنعت و نیز آگهی های استخدام درصنعت و حتی سرمایه گذاری نیز از کارکردهایی می باشد که این سامانه برای قطعه سازان کشور می تواند راهگشا باشد .

مقالات مرتبط:

شمستا و معرفی ابعاد مختلف مهندسی مواد و متالوژی

شمستا، قالبسازی چیست و قالبساز کیست؟