وایرکات چیست و چگونه انجام می شود؟

وایرکات چیست و چگونه انجام می شود؟

وایرکات یکی از روش های برشکاری فلزات است که دقت بسیار بالایی دارد. وایرکات یکی از روش های ماشین کاری تخلیه الکتریکی است. به این صورت که با عبور جریان الکتریکی از سیم و ایجاد گرما در قطعه مورد نظر، بین قطعه یا ورق مورد نظر و سیم دستگاه  تخلیه الکتریکی رخ می دهد و برشکاری قطعه انجام می شود.

در حقیقت ایجاد یک ذوب لحظه ای در قطعه موجب برشکاری می شود.

سیم وایرکات بسیار نازک (در حد 25 میکرون) است و در داخل یک مایع دی الکتریک (آب مقطر) برشکاری را انجام می دهد و ذوب لحظه ای صورت می گیرد.

در وایرکات هیچ تماسی میان سیم و قطعه انجام نمی شود و فاصله میان این دو وجود دارد. مایع دی الکتریک فاصله میان سیم و قطعه را پر می کند. مایع دی الکتریک مانع پرتاب براده ها از قطعه می شود و هم چنین دمای قوس را کنترل می کند. بنابراین عملیات وایرکات بر روی فلزات رسانا قابلیت اجرا دارد و اگر رسانایی قطعه پایین باشد، تخلیه الکتریکی به خوبی انجام نمی شود.

 

سامانه جامع صنعتی شمستا به عنوان بانک اطلاعات صنعت و یکی از فعالان عرصه صنعت کشور با در نظرگرفتن اهمیت آموزش در زمینه های تخصصی و داشتن اطلاعات به روز علمی در زمینه های مختلف صنعت، مقاله های تخصصی ای به رشته تحریر درآورده و در وبلاگ سامانه به اشتراک میگذارد تا مورد استفاده ی کاربران عزیز سامانه از جمله متخصصان صنعت، صنعتگران و کارگاه های صنعتی قرار گیرد.

کجاها از برشکاری وایرکات استفاده میکنیم؟

از فرایند وایرکات در مواقعی استفاده می شود که جزئیات اهمیت زیادی داشته باشد و فرایند برشکاری به روش های دیگر دشوار باشد. این روش برای برش قطعات با ابعاد کوچک مناسب است. همچنین برشکاری قطعات کم تیراژ با این روش صرفه اقتصادی دارد. ساخت قسمت های پیچیده قالب های مرحله و سنبه ماتریس نیز می تواند توسط دستگاه وایرکات انجام شود.

از آنجایی این روش نیرو و تنش کمتری در قطعات ایجاد می کند، در نتیجه نیاز به عملیات تکمیلی را کمتر می کند و کیفیت قطعه را کاهش نمی دهد.

در وایرکات یک سیم به عنوان سیم مصرف شونده است و سیم دیگر حرکت رفت و برگشتی را انجام می دهد. سیم های مصرف شونده بعد از هر بار مصرف باید تعویض شوند. رسانایی الکتریکی سیم های مصرف شونده بسیار مهم است.

جنس سیم های مصرف شونده عمدتاً مس یا برنج با پوشش های روی و اکسید روی است و جنس سیم های رفت و برگشتی معمولاً تنگستن و مولیبدن است.

مراحل انجام برشکاری وایرکات

برای انجام عملیات وایرکات ابتدا نقشه برش در نرم افزارهای CAD ترسیم می شود. با قرارگیری سیم وایرکات به صورت عمودی و با ارسال نقشه به دستگاه، دستورهای حرکتی بر روی محورهای X و Y اجرا می شود و قطعه برش داده می شود.

در دستگاه های وایرکات مایع دی الکتریک توسط سیستم تصفیه به وسیله فیلترهای موجود، تصفیه می شود. این فیلترها نیز باید بعد از مدتی پاکسازی شوند.

  

مزایای استفاده از برشکاری وایرکات:

 • برشکاری اشکال کوچک و پیچیده که تولید آن ها با روش های دیگر سخت و یا پرهزینه است، توسط وایرکات به راحتی صورت می گیرد.
 • دقت بالای برشکاری در حد میکرون
 • ایجاد نیرو و تنش باقیمانده کم در قطعه
 • سطح برشکاری در وایرکات از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.
 • قابلیت برشکاری در حد ضخامت 150 میلی متر در دستگاه های معمولی
 • برشکاری فلزاتی که سختی و استحکام بالایی دارند، در این روش قابل انجام است.
 • امکان انجام ادامه برشکاری بدون حضور اپراتور و به صورت اتوماتیک وجود دارد.
 • سوراخ های مخروطی و پیچیده در این روش قابل ایجاد است.

معایب استفاده از برشکاری وایرکات:

 • مصرف برق زیاد
 • محدودیت در برشکاری قطعات غیر رسانا
 • هزینه بالای تجهیزات وایرکات
 • سرعت اجرای پایین عملیات
 • به دلیل نیاز برای ایجاد سوراخ در قطعه برای عبور سیم، به دستگاه دیگری به نام Super Drill نیاز است.
 • حساسیت بالا در نگهداری و استفاده از دستگاه وایرکات
 • سایش اجزای دستگاه حین ماشینکاری
 • اجتماع ذرات حاصل از برشکاری و ایجاد رسوب در مخازن
 • محورهای حرکتی دستگاه دچار خوردگی می شوند.

*نکته:

در مورد دستگاه وایرکات و به طور کلی دستگاه های تخلیه الکتریکی سرویس و تعمیرات دوره ای اهمیت بسیار ویژه ای دارد که می تواند عمر دستگاه را افزایش دهد.

کارگاه های تراشکاری مجهز به دستگاه برش وایرکات و نیروی متخصص آشنا به ریزه کاری های این روش و نیز متخصصان فعال در زمینه ی انواع تراشکاری از جمله وایرکات  میتوانند با عضویت در بخش های مختلف سامانه جامع صنعتی شمستا و به اشتراک گذاشتن رزومه فعالیت های صنعتی خود با کاربران سامانه و مراجعان گوگل،  فضایی را در اختیار داشته باشند تا به معرفی خود در سطح کشوری پرداخته و از مزایای 12 گانه سامانه از جمله  چهار نمایشگاه آنلاین با عناوین: "نمایشگاه مجازی بومی سازی" ، "نمایشگاه مجازی صنعتگران و خدمات صنعتی"،  "نمایشگاه قطعات ساخت داخل" و " نمایشگاه تجهیزات و ماشین آلات"  استفاده نمایند.

با توجه به شرایط امروزه و پیشرفت تکنولوژی و استفاده از آن در همه امور از جمله بخش صنعت و خدمات صنعتی، پر واضح است هر کسب و کاری که امروز به فکر حضور در اینترنت و معرفی خود در این عرصه نباشد، به زودی منسوخ شده و ارزش و اعتبار و تقاضای کار خود را از دست خواهد داد.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار کاربران قرار دادیم مورد استفاده ایشان قرارگیرد.