شمستا و معرفی منحصر به فرد مهندسی صنایع

مهندسی صنایع و ابعاد آن:

سامانه صنعتی شمستا در ادامه سری مقالات مرتبط با مهندسی و رشته های مختلف آن در این مقاله قصد دارد به معرفی مهندسی صنایع و زیرگروه ها و بازار کار آن بپردازد

مهندسی صنایع (Industrial Engineering) شاخه‌ای از مهندسی است، که می‌کوشد با توسعه، بهبود و یکپارچه سازی سیستم های پیچیده افراد، پول، دانش، اطلاعات، تجهیزات، انرژی و مواد، فرایندها، سیستم ها و سازمان های پیچیده را بهینه سازی کند.

 از نظر آکادمیک و علمی، مهندسی صنایع نخستین بار توسط فردریک تیلور به کار برده شد. مهندسی صنایع ابتدا به عنوان یک شاخه فرعی از مهندسی مکانیک شناخته می‌شد، در سال ۱۹۰۹ دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نخستین دپارتمان مستقل رشته مهندسی صنایع را بنیان نهاد. رشته مهندسی صنایع مجموعه بزرگی از دانش ها و مهارت ها را در بر می گیرد که همه این ها برای طراحی و بهبود فرآیندها در مدیریت افراد ، صنعت و باقی امور مربوط به مهندسی صنایع ضرورت دارند .

سامانه جامع صنعتی شمستا با در نظر گرفتن اهمیت این رشته از مجموعه فنی و مهندسی کوشیده تا در این مقاله به معرفی جامع و کامل و در عین حال خلاصه از آن بپردازد

مجموعه های مهندسی صنایع:

•  مهندسی صنایع مهندسی اولیه نیست، بلکه مهندسی بین رشته ای است. مهندسی صنایع معمولا در دانشکده فنی و همردیف با مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و غیره قرار دارد. این به این معنی است که مهندسی صنایع شامل بسیاری از علوم یا رشته ها می شود. ازجمله:  ریاضیات و فیزیک ، فیزیولوژی و حتی علوم اجتماعی مانند روانشناسی است. لازم به ذکر است مهندسی صنایع شامل اصول مدیریت نیز میباشد، اما فقط مدیریت علمی.

•  مهندسی صنایع برای تولید صنایع صنعتی اغلب از مدل تولیدی به عنوان یک مدل استفاده می کنند. مهندسی صنایع نه تنها برای صنایع تولیدی است بلکه این دانش را می توان در تمام انواع صنایع اعم از صنعت معدن، صنعت نفت و گاز، صنعت حمل و نقل، صنعت خدمات و غیره استفاده کرد. بنابراین، این زمینه را اغلب به عنوان مهندسی سیستماتیک میشناسند که در آن سیستم تولید به عنوان یک سیستم مدل استفاده می شود، زیرا این سیستم بنیادی، قابل مشاهده و قابل لمس است.

•  مهندس صنایع یکی از مهندسان با بالاترین حقوق و دستمزد است.اگر شما علاقه مند به زمینه آموزشی هستید که چشم انداز آن روشن است باید بدانید که مهندسی صنایع یکی از آنهاست. حال آنکه سامانه شمستا با ایجاد بستر مناسب برای مهندسین در بخش های مختلف صنعتی شتابدهنده ای در این بخش بوده و خواهد بود.

•  مهندسی صنایع یک حوزه مهندسی با امکانات فراوان و بیشترین فرصت شغلی است.

فرصت های شغلی مهندسی صنایع:

بسیاری از فارغ التحصیلان مهندسی صنایع حرفه ای دربخش صنعت فعال هستند. همچنین در بخش های مشاوره، تحقیق، تدریس و حتی کارآفرینی بصورت تمام وقت یا پاره وقت مشغول می­باشند.

سامانه جامع صنعتی شمستا بصورت کاملا تخصصی زمینه ای فراهم آورده تا مهندسان و متخصصان صنایع  با معرفی خود در سامانه شمستا علاوه بر بازدید رایگان از بخش های مختلف سایت و اعلام آمادگی برای کارآموزی، استخدام ، ارائه طرح پژوهشی و درخواست سرمایه/ بتوانند با بازدید از نیازهای بومی سازی و فناورانه کشور برای طراحی، ساخت و مهندسی معکوس آنها اعلام آمادگی کرده و به گرداندن هرچه بیشتر و بهتر چرخ های صنعتی کشور بر پایه خودباوری و تولید ملی کمک شایانی کرده باشند.

 

زیرگروه های مهندسی صنایع :

گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها:  طراحی سیستم‌ها و ایجاد بهینه‌سازی در فرآیندهای آنها.

گرایش سیستم‌های سلامت : طراحی سیستم‌های مربوط به سلامت مانند سیستم‌های بیمارستانی، درمانگاهی و غیره.

گرایش مدیریت نوآوری و فناوری:  مدیریت در عرصه‌های نوآوری، فناوری، اختراعات، پارک‌های علم و فناوری و غیره.

گرایش مدل‌سازی سیستم‌های کلان:  مدل‌سازی سیستم‌ها به صورت کلان و سیاست‌گذاری‌های عمومی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و غیره و کشف ارتباط بین اجزای مختلف یک سیستم و همچنین کشف ارتباط بین سیستم‌های گوناگون.

گرایش آینده‌پژوهی : آینده‌پژوهی در مورد موارد اقتصادی، اجتماعی، صنعت و

گرایش سیستم‌های مالی:  تخصص در زمینه سیستم‌های مالی و اقتصادی، مهندسی مالی و مدیرت مالی و اقتصادی.

گرایش لجستیک و زنجیره تأمین : بهبود فرآیندهای لجستیک و زنجیره تامین محصولات فیزیکی یا غیرفیزیکی، فسادپذیر و غیر فسادپذیر و کاهش ضایعات محصولات حین عبور از مراحل زنجیره تامین و کاهش دیرکرد و هزینه‌های لجستیک.

گرایش مدیریت پروژه:  دانش مدیریت پروژه‌های بزرگ و کوچک بهینه‌سازی پروژه‌ها از نظر زمان، هزینه و کیفیت.

گرایش مدیریت مهندسی : مدیریت مهندسی‌های گوناگون شاغل در صنعت.

گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری:  مدیریت سیستم‌های گوناگون جهت افزایش بهره‌وری و کارایی افراد و فرآیندهای موجود در سیستم‌ها با تعریف ورودی، فرآیند و خروجی برای هر سیستم.

شمستا با گستردگی کشوری و قرارگیری بر بستر آنلاین و با دورنمای فعالیت های بین المللی در آینده ای نزدیک مفتخر است به همراهی مهندسان صنایع در تمامی زیرگروه ها و مقاطع.

مهارت ها و توانایی های لازم برای مهندسین صنایع:

مهندسین صنایع پس از اتمام تحصیل و فارغ التحصیلی مهارت هایی را فرا می گیرند که از جمله آن ها می توان به ذهن فعال و جستجو گر ، توان حل مسئله ، داشتن روحیه مدیریتی ، خلاقیت و نوآوری ، مهارت های ارتباطی خوب ، توان مدیریتی ، توان تجزیه و تحلیل مناسب ، کار تیمی ، اطلاعات علمی خوب در ریاضی ، آمار و فیزیک ، توانایی تحمل فشار کاری زیاد ، دقت و توجه به جزئیات ، توان مدیریت کردن زمان و تسلط به زبان انگلیسی اشاره کرد .