شمستا و معرفی ابعاد مختلف مهندسی مواد و متالوژی

مهندسی مواد و متالوژی

 

مهندسی مواد و متالورژی شاخه‌ای از علم مواد است که به شناخت و استخراج فلزات و فناوری‌های کار با فلزات می‌پردازد. این علم جداسازی مواد معدنی از سنگ معدن آن‌ها، ذوب، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل دهی آن‌ها را در بر می‌گیرد. این رشته از منفکات رشته مکانیک جامدات است که از سال ۱۳۷۵ در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌گردد.

از زمانی که انسان فلز را شناخت، متالورژی را به عنوان یک هنر فرا گرفت. صنعت ریخته‌گری از دیر باز در جهان به عنوان یک صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفتهای روزافزون تکنولوژی نقش آن آشکار می‌گردد. متالورژی به عنوان یک علم، دانش نسبتاً جوانی است که تنها صد سال از عمر آن می‌گذرد اما به عنوان یک هنر تاریخچه آن به هزاران سال پیش باز می­گردد؛ در واقع بعد از کشف آهن، علم متالورژی هم‏به وجود آمد. صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به‌ عنوان صنعت مادر شناخته می‏شد و با پیشرفت‏های روز افزون تکنولوژی، نقش آن آشکارتر گردید.

سامانه جامع صنعتی شمستا با توجه به این پیشرفتهای روزافزون و با در نظر گرفتن نقش مهم و سازنده گرایش های مهندسی مواد و متالوژی در زیرساخت های صنعتی کشور تلاش کرده تا بستری را فراهم آورد برای معرفی هرچه بیشتر مهندسان و متخصصان مواد و متالوژی به صاحبان صنایع و کارخانه های مرتبط برای تسهیل برقراری ارتباط بین ایشان و نیز فراهم سازی بستری برای آشنایی مهندسان و فارغ التححصیلان با مراکز صنعتی پزیرنده کارآموز در این رشته و امکان درج درخواست کار، کارآموزی و استخدام که بی شک می­تواند گامی ماثر در این مسیر باشد.

علم و مهندسی مواد چیست؟

بهتر است اینطور بگوییم، مطالعه همه چیز! همه آن چیزی که هر روز می بینید! کفش های که می پوشید، ظرف هایی که در آن غذا می خورید، سی دی هایی که به آن ها گوش می دهید، تلفن همراهی که استفاده می کنید، اتومبیلی که آنرا می رانید، همه از مواد مختلف ساخته شده اند. درک اینکه مواد چگونه کنار هم قرار بگیرند، چگونه استفاده شوند، چگونه تغییر می کنند و چگونه می توانند اشیاء و چیزهای شگفت انگیز بسازند یا حتی کاملاً یک ماده جدید ساخته شود همگی از جمله مواردی است که علم مواد درگیر آنهاست.

گرایش های مهندسی مواد:

متالورژی صنعتی که رفتار فیزیکی و شیمیای عناصر فلزی، ترکیبات بین فلزی آنها، و مخلوط آنها که آلیاژ نامیده می شود را مورد بررسی قرار می دهد.

متالورژی استخراجی فرآیندهای مختلفی که برای استخراج فلزات از سنگ های معدنی آن صورت می گیرد را متالورژی استخراجی می شناسند.

سرامیک که مطالعه ی مواد غیرآلی و غیر فلزی است و مطالعه ی تمام مواد سرامیکی، فرآیند های ساخت، خواص، کاربرد ها و غیره را پوشش می دهد.

مهندسان متالوژی می­توانند با بازدید از بخش نمایشگاه بومی سازی قطعات و آشنایی با نیاز های صنعتی مراکز بزرگ صنعتی کشور با توجه به علاقه، اطلاعات و توانایی های خود برای برطرف کردن این نیاز به اشکال مختلف مهندسی معکوس، دانش فنی، باز طراحی و یا طراحی و ساخت اعلام آمادگی جهت همکاری نموده و با مسئول مربوطه گفتگو نمایند.

مهندسی مواد و متالوژی مناسب چه کسانی است ؟

باید گفت پایه و اساس این رشته ، دو علم شیمی و فیزیک می­باشد چرا که‌ بررسی‌ خواص‌ مواد بدون‌ آشنایی با این‌ دو علم‌ امکان‌پذیر نیست. دانشجوی‌ این‌ رشته‌ علاوه‌ بر فیزیک‌ و شیمی‌ باید از دانش‌ ریاضی‌ اطلاعات‌ کافی‌ داشته‌ و قدرت‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ خوبی‌ داشته‌ باشد یک‌ مهندس‌ متالورژی نباید به‌ فکر پشت‌ میزنشینی‌ بوده‌ ولازم است آمادگی‌ کار در شرایط‌ سخت‌ را داشته‌ باشد، اما بدون‌ شک‌ مهندس‌ این‌ رشته‌ علاوه بر توان‌ جسمانی‌ خوب‌ نیاز به‌ ذهنی‌ خلاق‌ و کنجکاو دارد. مهمترین مهارت های مورد نیاز یک مهندس مواد ، مهارت حل مساله خلاقانه ، توانایی و استعداد در ریاضی ، مهارت های ارتباطی و ارائه مطالب ، آگاهی از فرآیندهای تولید ، توانایی اولویت بندی ، برنامه ریزی موثر ، توانایی کار تیمی و تصمیم گیری است.

رشته مهندسی مواد و متالورژی به دلیل اهمیت بسیار آن در صنایع از بازار کار خوبی برخوردار است و دانشجویان رشته مهندسی مواد می توانند بعد از پایان تحصیل خود در بخش های مختلف صنعت مشغول به کار شوند.

هرچند که دروس دانشگاه دانشجویان رشته مهندسی مواد و متالورژی را برای ورود به عرصه کار آماده می کند، اما برای موفقیت آن ها در این زمینه کافی نیست و آن ها می بایست با کارآموزی های مختلف مهارت های عملی خود را نیز افزایش دهند.

بازار کار مهندسی مواد و متالورژی:

گستره وسیعی از کارهای نظارتی، عملیاتی، تولیدی و اجرائی توسط فارغ التحصیل رشته مهندسی مواد قابل انجام است.  شرکت‌های خودروسازی، ساخت قطعات مانند شرکت‌های ریخته‌گری یا اکستروژن، نورد، آهنگری و جوشکاری به روش‌های پیشرفته، صنایع فولاد، مس و آلومینیم، بازرسی خطوط انتقال نیرو، آب و نفت، صنایع هوافضا و نظامی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، صنایع ماشین‌های راه‌سازی، ساخت ظروف و قطعات آشپزخانه، پوشش‌دهی سطح قطعات منزل و ادارات، ساخت و پوشش‌دهی قطعات تزئینی، شبیه‌سازی فرایندها و قطعات صنعتی، صنایع الکترونیک، مشاوره در انتخاب مواد و آلیاژهای مورد استفاده در بخش‌های صنعتی مختلف، بازیافت، مهندسی پزشکی و نانومواد،کارشناس کنترل کیفیت، اپراتور خط تولید، کارشناس فروش، مهندسی جوش و بازرسی، کارشناس تحقیق و توسعه و..... 

زمینه های شغلی مرتبط

فارغ التحصیلان عزیز در کنار شغل اصلی خود می‏توانند به عنوان کارشناس رسمی دادگستری و همچنین با اخذ پروانه اشتغال از نظام مهندسی معدن، به عنوان مسئول فنی و طراحی و نظارت بر کارخانه‏ های مرتبط مشغول به فعالیت شوند.

در بخش نمیشگاه مجازی صنعتگران و خدمات صنعتی سامانه جامع صنعتی شمستا این امکان فراهم شده تا کارگاههای ریخته گری، قالب سازی و متالوژی، همچنین آزمایشگاههای مرتبط به معرفی خود و امکانات و زمینه های کاری خود پرداخته و یک صفخه سایت کامل با امکانات جامع مورد نیاز در اختیار داشته باشند و علاوه بر جذب سفارش کار در زمینه های تخصصی خود امکان بارگذاری آگهی های استخدام و کارآموزی و .. را نیز داشته باشند.

بعضی از کارفرمایان مهم در بازار کار مهندسی مواد صنعت نیرو، صنایع فولاد، مس، آلومینیم و سایر فلزات، ساخت و ساز و عمران، صنایع تجهیزات سنگین، صنایع حمل و نقل، صنایع دفاعی، ارتباطات از راه دور و مهندسی بیوپزشکی و غیره می­باشند.

لازم به ذکر است امکان ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع بالا، هم در داخل کشور و هم خارج از آن با گرایش های مختلف وجود دارد.

به امید موفقیت روز افزون مهندسان و متخصصان رشته های مهندسی مواد و متالوژی و همچنین گسترش و پیشرفت های بی نظیر صنعت کشور عزیزمان ایران.

www.shamsta.com